Plánované výstupy projektu

Hlavní výstupy projektu

  1. a) kolektivní monografie k tématu (cca 300 normostran)

Monografie shrne dosavadní výsledky výzkumu. Zaměří se především na reflexi modelové skupiny ze strany společnosti v makro- i mikroměřítku, dále na přístup státních orgánů (zvl. legislativní řešení služby v nepřátelské armádě, penzí, statutu veteránů aj.), a na proces marginalizace „nepohodlné“ skupiny v průběhu utváření kolektivní paměti na různých úrovních (odborná historiografie, komemorace, tisk a popularizační práce, školní výuka aj.). Za významnou součást publikace autorský tým považuje srovnání se situací v zahraničí.

  1. b) mezinárodní konference

Konference je plánována na první pololetí roku 2019. V jednání je konkrétní místo konání konference v regionu Slezska, pravděpodobně konference proběhne v městě Hlučín. Konference má především představit směry, cíle a výsledky bádání v zahraničí, prezentovat výsledky dosavadní práce týmu a připravit podklady, materiály a personální vazby pro přípravu závěrečné monografie a pro další výzkum tématu. Projekt počítá s vydáním konferenčního sborníku v angličtině či němčině.

  1. c) studie v odborných časopisech

Kromě jednotlivých odborných studií, představujících podklady a přípravné práce pro závěrečnou monografii, tým předpokládá prezentaci tématu vůči odborné i laické veřejnosti formou publikování několika článků v popularizačních časopisech, a představení projektu na různých mezinárodních odborných setkáních.

  1. d) Projekt počítá s pořádáním každoročních workshopů za účasti základního týmu a dalších odborníků. Kromě všeobecné diskuse je cílem workshopů především koordinace přípravy jednotlivých výstupů (mezinárodní konference, závěrečná publikace).

Webové stránky projektu

V prosinci 2018 byly spuštěny webové stránky projektu www.marginalization.usd.cas.cz. Na stránkách lze nalézt krátký abstrakt projektu, základní dokumenty, dále medailonky řešitelského týmu a sumarizaci hlavních cílů projektu. Stránky jsou postupně doplňovány o seznam relevantní literatury, odkazy na průběžné publikační výstupy, informace o probíhajícím výzkumu a o zprávy z jednotlivých workshopů, služebních cest a dalších akcí, konaných v rámci projektu, Na stránkách jsou uvedeny i kontakty na jednotlivé členy týmu a jejich pracoviště.

Harmonogram projektu

Rok 2018

  • Konání workshopu, zaměřeného na detailní rozvržení projektu a diskusi o konkrétních metodách
  • Archivní výzkum a shromáždění materiálů v České republice, Německu, Velké Británii, Srbsku, Slovinsku a Polsku
  • Příprava a publikace dvou dílčích studií (Jneimp): autoři Zdenko Maršálek, Jiří Neminář
  • Navázání spolupráce s kolegy v zahraničí a příprava mezinárodní konference

Rok 2019

  • Konání workshopu, zaměřeného na přípravu mezinárodní konference
  • Pokračování archivního výzkumu
  • Analýza shromážděných materiálů
  • Zorganizování mezinárodní konference včetně přípravy a prezentace vlastních příspěvků
  • Příprava a publikace dvou dílčích studií (Jneimp): autoři Milan Sovilj, Vladimír Pilát
  • Prezentace problematiky a dílčích výsledků na jiné mezinárodní konferenci (konferencích)

Rok 2020

  • Konání workshopu, zaměřeného na koordinaci prací na závěrečné publikaci
  • Zpracování a dokončení rukopisu závěrečné publikace

Prezentace výsledků na mezinárodních akcích (konference nebo workshop)